CNMI 2021

Va asteptam!

PROGRAM STIINTIFIC

Cursuri precongres


13.30- 15.00  Alcoolul şi bolile cardiovasculare

Moderator: Florin Mitu

 

Relaţia consum de alcool – protecţie sau risc cardiovascular – Florin Mitu 

Tulburările de ritm şi consumul excesiv de alcool – Teodor Vasilcu 

Cardiomiopatia dilatativă de etiologie alcoolică – Mădălina Zota 

Hipertensiunea arterială şi consumul de alcool – Magdalena Leon 

Sindromul de apnee în somn şi consumul de alcool – Mihai Roca 

Sindromul metabolic şi consumul de alcool – Radu Gavril 

 

15.00-15.15 Pauză

 

 

15.15-  16.45   Anticoagularea în situaţii speciale

Moderatori: Daniela Bartoş, Elisabeta Bădilă

 

Anticoagularea la pacienţii obezi - Doina Dimulescu

Anticoagularea la pacienţii cu boală cronică de rinichi avansată - Adrian Covic

Anticoagularea la pacienţii cu neoplazii - Daniela Bartoş

Anticoagularea la pacienţii cu proteze biologice cardiace - Ruxandra Jurcuţ

 

16.45- 17.00 Pauză

 

17.00- 18.30 Abordarea pacientului cu fibrilație atrială din perspectiva ultimului Ghid European din 2020 

Moderatori: Adriana Ilieșiu, Şerban Bălănescu

 

Evaluarea pacientului cu fibrilație atrială- Andreea Catarina  Popescu 

Controlul simptomelor în fibrilația atrială-  Ondin Relu Zaharia 

Prevenirea tromboembolismului sistemic în fibrilația atrială- Adriana Ilieșiu 

Tratamentul anticoagulant dupa angioplastia cu stent în fibrilaţia atrială- Şerban Bălănescu


Joi, 3 iunie 2021



Canalul 1 Canalul 2 Canalul 3 Canalul 4


Canalul 1

10.00 – 11.20   Deschiderea Congresului – Ion Bruckner

Sesiunea- Probleme medicale generale în “Era COVID”

Moderatori: Ion Bruckner, Cătălina Arsenescu-Georgescu

            10.05 – 10.25 - Noul „normal” –Ion Bruckner

            10.25 – 10.45 - Abordarea insuficienţei cardiace în ERA Covid - Cătălina Arsenescu-

Georgescu

                10.45 – 11.05 - Medicina internă și inteligența artificială: o scurtă privire în viitorul apropiat – 

Remus Călin Cipăian 

                11.05 – 11.20 – Discuţii 

 

11.20 – 11.35 Pauză

 

11.35 – 13.05 - Simpozion- Insuficienţa tricuspidiană: abordare terapeutică la 360    ͦ

Moderator: Gheorghe Cerin

 

 

Surgical anatomy of tricuspid valve- Horia Mureşian 

Tricuspid insufficiency: perioperative echocardiography-   Gheorghe Cerin 

Surgery of functional tricuspid regurgitation- Theodor Cebotaru 

TriClip in tricuspid insufficiency- Fausto Castriota (Italia)

 

 

13.05 – 13.15 Pauză

 

13.15 – 14.15 Masă rotundă –Colangiocarcinomul, o malignitate ignorată

                Moderator : Radu Voiosu

 

Colangiocarcinomu- date generale- Radu Voiosu

Imagistica în diagnosticul colangiocarcinomului-  Vladimir Ene

Rolul endoscopistului- Bianca Smarandache

Tratamentul colangiocarcinomului- Octav Ginghină

 

 

14.15- 14.35 Simpozion Takeda

                Imunodeficienţele primare la adult: ce este important în practica de medicină internă-                

               Ciprian Jurcuţ

 

 

14.35 – 15.30 – Pauză de masă

 

15.30 – 16.15 – Simpozion Pfizer

               Aristotle – 10 ani de anticoagulare cu apixaban-  Laurenţiu Şorodoc, Daniela Bartoș

 

16.20 –17.20 Masa rotundă – Autoinflamaţia - echivalentă cu autoimunitatea ?

Moderator:  Răzvan Adrian Ionescu

 

Autoinflamaţie versus autoimunitate – Ciprian Jurcuţ

Autoinflamaţia din articulaţii – Simona Caraiola

Autoinflamaţia extraarticulară- Răzvan Adrian Ionescu

 

 

17.20 – 17.35 Pauză

 

17.35 – 19.05 Simpozion – Lupusul eritematos sistemic în actualitate, 2021

                Moderator : Denisa Predeţeanu

 

Noi mecanisme patogenice, noi terapii în lupusul eritematos sistemic- Diana Mazilu

Manifestări hematologice în lupusul eritematos sistemic- Denisa Predeţeanu

Riscul cardiometabolic la pacienţii cu lupus eritematos sistemic-  Lucian Ciobica

Cât de dificil este managementul pacientului cu lupus eritematos sistemic în condiţiile pandemiei cu SARS CoV-2? – caz clinic- Mădălina Dună

 

 

 

19.10 – 20.10 Lucrări originale 

Moderatori: Denisa Predeţeanu, Răzvan Adrian Ionescu

 

19.10 – 19.20 - Evaluarea răspunsului la tratament la pacienții diagnosticați cu Lupus Eritematos Sistemic cu manifestări Renale – Carmen Cătălina Iorgus, Radu-George Tinca, Ionuț-Sorin Meleșteu, Anca Florescu, Florin-Teodor Bobircă, Ioan Ancuța, Mihai Bojincă, Anca Bobircă

19.20 – 19.30 - Evaluarea caracteristicilor artritei reumatoide în funcție de vârsta la debutul bolii – Marina Cristina Steopoaie, Mădălina Cristina Mihălceanu, Anca Florescu, Florin-Teodor Bobircă, Ioan Ancuța, Mihai Bojincă, Anca Bobircă

19.30 – 19.40 – Evoluţia pe termen lung a tratamentului cu Bosentan la pacienţii cu scleroză sistemică – Cristina Vrâncianu, Iuliana Conea, Oana Cristina Enache, Mariana Sasu, Mihaela Milicescu, Mihai Bojincă, Carina Mihai, Ioan Ancuța, Ana Maria Gheorghiu

19.40 – 19.50 - Caracteristicile anemiei în poliartrita reumatoidă - Ionuţ Sorin Melesteu, Dan Cristian Marinescu, Carmen-Cătălina Iorguș, Anca Florescu, Florin-Teodor Bobircă, Ioan Ancuța, Mihai Bojincă, Anca Bobircă

19.50 – 20.00 – Analiza intervalului QT la pacienţii cu scleroză sistemică – electrocardiograma standard versus monitorizarea Holter – Doina Clementina Cojocaru

20.00 – 20.10 - Formațiune tumorală cefalopancreatică- Ioana Florescu, Ion Cristian Bodirlau 

 

 

Canalul 2

10.00 – 11.30  Simpozion-Actualităţi în pneumologie

Moderatori:  Ruxandra Ulmeanu, Florin Mihălţan

   

Astmul în era  COVID - Roxana Maria Nemeş

Hemoptizia: ce putem face în practica medicală curentă-  Ruxandra Ulmeanu 

Astmul tusigen - o altă “provocare” în practica clinică- Ruxandra Râjnoveanu

Jet larg social în pandemia Covid 19- o nouă provocare- Florin Mihălţan

COVID pe termen lung- Mimi Niţu, Cristina Călăraşu, Costin Teodor Streba, Andreea Gheorghe

Rolul reabilitării în terapia modernă  a bolilor respiratorii - Alina Croitoru

 

 

11.30 – 11.45 Pauză

 

11.45 – 12.45 – Masă rotundă – Efectele cardio-toxice ale medicației oncologice și ale 

medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene

Moderator: Minerva Muraru

 

Mecanisme moleculare și celulare implicate în cardiotoxicitatea medicamentelor - Gabriela Silvia Gheorghe

Implicațiile terapiei oncologice în cardiologie -  Minerva Muraru

Cardiotoxicitatea antiinflamatoarelor sistemice non steroidiene - Andreea Simona Hodorogea

 

 

12.45 – 13.00 Pauză

 

13.00 – 13.45 Simpozion Alfasigma 

YIN-YANG în patologia vasculară şi reumatică! 

Moderator: Minerva Muraru

 

 

Redaţi echilibrul VASCULAR prin utilizarea glicozaminoglicanilor în patologia vasculară! - Ferdinando Mannello (Italia)

Redaţi echilibrul REDOX prin utilizarea antioxidanţilor în patologia reumatică!- Florian Berghea  

 

13.45 – 14.45 Masă rotundă –Un puzzle cu mai multe soluţii - diferite cardiomiopatii, diverse abordări terapeutice

Moderatori :   Anca Daniela Farcaș, Mihaela Mocan

 

Amiloidoza cardiacă la pacientă cu mielom multiplu - Roxana Mihaela Chiorescu

Insuficiența cardiacă acută la o pacientă tânără - Anca Daniela Farcaș

Cardiomiopatia din hemocromatoza ereditară - Mihaela Mocan

De la A la..Z - alfabetul optimizării managementului medical într-o cardiomiopatie dilatativă non-

ischemică, predominant valvulară –Mirela Anca Stoia

 

14.45 – 15.50 – Pauză de masă

 

15.50 – 16.35 – Simpozion Servier

O suferinţă  ascunsă, departe de linia întâi, Boala Venoasă Cronică- Daciana Dascălu, Corina Homentcovschi

 

 

16.40 – 17.40 Masa rotundă - Microbiomul intestinal uman la interfaţa între specialităţi

Moderatori: Mihaela Mocan, Adrian Catinean

 

Microbiomul intestinal uman şi imunitatea - Adrian Catinean

 Microbiomul intestinal uman şi diabetul zaharat - Sonia Irina Vlaicu

Implicarea microniomului intestinal uman în bolile cardiovasculare - Mihaela Mocan

 

17.40 – 17.50 Pauză

 

 

17.50 – 19.00 Conferinţe – Epidemia COVID -19

Moderatori: Mioara Rizescu, Corneliu Zeană

17.50 – 18.10 – Efectele virusului SARS-Cov-2 asupra sistemului endocrin – Dan Pereţianu

18.10 – 18.30 – Actualităţi în furtuna de citokine - Mioara Rizescu, Alexandru Andronescu

18.30 – 18.50 – Plasmafereza în formele severe de COVID-19 – Corneliu Zeană

18.50 – 19.00 – Discuţii

 

19.00 – 19.15 – Pauză

 

19.15 – 20.05 Lucrări originale 

Moderatori:  Dan Pereţianu, Adrian Catinean

19.15 – 19.25 - Calitatea vieții familiei-indicator major al poverii bolii hepatice cronice în 

               societate – Adina Rusu, Ionuț-Ovidiu Rusu, Amalia Călinoiu, Dana Galieta MincăI

                19.25 – 19.35 – Studiul activităţii tiroidiene la pacienţii cu ciroză hepatică – Anca Belu, Zizi                            

               Niculescu, Eduard Circo

19.35 – 19.45 - Implicații economice în optimizarea diagnosticului tulburărilor de tranzit intestinal - Cristina Voicu, Sorin Rugină

19.45 – 19.55 – Provocări diagnostice şi terapeutice în carcinomul hepatocelular– Angelica Nela Stăvar, Tatiana Adam

19.55 – 20.05 – Corelaţie între rata filtrării glomerulare şi clasificare Childe-Pugh la pacienţii cu ciroză hepatică – Diana Lavinia Opri, Ana-Maria Vintilă

 

 

 

Canalul 3

10.30 – 12.00 SimpozionAfectarea cardiovasculară la pacientul diabetic - " Toate-s vechi şi nouă toate …."

Moderatori :  Ciprian Rezuş, Minerva Bădescu

 

Particularitățile diagnostice și prognostice ale insuficienței cardiace cronice la pacientul diabetic- Anca Ouatu

Insuficiența cardiacă la pacientul diabetic - particularități terapeutice- Ciprian Rezuş

Boala coronariană cronică la pacientul cu diabet zaharat – o permanentă provocare- Ana-Roxana Gânceanu-Rusu

Strategii terapeutice antihipertensive la pacientul cu diabet zaharat- Nicoleta Dima

Afectarea plurivasculară la pacientul diabetic - strategii de diagnostic- Daniela Maria Tănase

Terapia antitrombotică la pacientul cu diabet zaharat- Minerva Codruța Bădescu 

 

12.00 – 12.15 Pauză

 

12.15 – 13.15 – Masă rotundă – Riscul carcinogenetic al adenoamelor colorectale

Moderator:  Marilena Stoian

 

Diagnosticul   precoce al cancerului colorectal   este egal cu depistarea adenoamelor colo-rectale?- Marilena Stoian

Factorii de risc şi rolul intervenţiei nutiriţionale în cancerul colo-rectal- Gabriela Radulian

Rolul tratamentului chirurgical în adenocarcinoamele colo-rectale – Eduard Catrina

Managementul multidisciplinar al cancerului colo-rectal- Iuliana Pantelimon

 

13.15 – 13.30 Pauză

 

 

 

13.30 – 14.30 – Masă rotundă –Electrocardiograme dificile

 Moderator:   Mihaela Viviana Ivan

 

Diagnostic electric în aritmii-  Marius Ţurcan

Capcane diagnostice în electrocardiografie standard-  Viviana Ivan  

Trasee electrice dificile în stimulare cardiacă- Adrian Apostol

 

14.30- 14.50 Lansare de carte

 

14.30 – 15.30 – Pauză de masă

 

15.30 – 16.15 – Simpozion Terapia 

Călătoria pacientului meu - De la HTA la insuficienţa cardiacă-  Claudiu  Stoicescu

 

 

16.20 – 17.20 Masă rotundă – Raţionamentul clinic - o abilitate esenţială în medicina internă

Moderator:  Silvia Şovăilă

 

Cum gândim- tipuri de raţionament clinic - Silvia Şovăilă

Cum integrăm, la momentul actual, medicina bazată pe dovezi în raţionamentul clinic -Adrian Purcărea

Biasuri în raţionamentul clinic - Caterina Delcea

Limitele raţionamentului clinic şi acceptarea incertitudinii - Cristian Băicuş

 

17.20 – 17.35 Pauză

 

 

17.35 – 19.05 Simpozion – Insuficiența cardiacă în schimbare

Moderator : Laurenţiu Şorodoc

 

IC și pandemia COVID-19- Antoniu Petriș

Non nova sed nove. Biomarkerii în IC-  Laurențiu Șorodoc

A patra revoluție în terapia IC-  Cătălina Lionte

Terapia diuretică a IC. Strategii optime în 2021- Victorița Șorodoc

Inimosul plămân dispneic- Ovidiu Petriș

 

19.05 – 20.05 Lucrări originale 

Moderatori: Laurenţiu Şorodoc, Silvia Şovăilă

 

                19.05 – 19.15 - Hemoragia intracerebrală la pacienții anticoagulați - DOAC versus antagonişti 

vitamina K – Carina Bogdan, Mihaela Viviana Ivan, Nicolae Albulescu, Adrian Apostol,  Oana 

Ciolpan

19.15 – 19.25 - Profilul şi variabilitatea tensiunii arteriale la pacienţii diabetici şi hipertensivi– Irina Pârvu, Ion Relu Ondin Zaharia, Andreea Simona Hodorogea, Ana Ciobanu, Adriana Mihaela Ilieşiu

19.25 – 19.35 – Tulburările psihice şi controlul tensional la hipertensivii vârstnici – Livia Popescu, Anca Moldovan, Gabriela Angelescu, Corina Costache

19.35 – 19.45 - Analiza socio-demografică a populației cu insuficiență cardiacă din zona Moldovei – Andreea Cătălina Clipa, Tatiana Șcarăbnîi

19.45 – 19.55 - Markerii disfuncţiei endoteliale la pacienţii cu boală de reflux gastroesofagian asociată cu hipertensiune arterială– Valeriu Istrati, Alina Scurtu, Călin Ghenadie 

               19.55 – 20.05 – Diagnostic diferenţial dificil la un pacient cu injurie renală acută - Matei 

               Cozma, Mihnea-Alexandru Găman, Ninel Iacobus  Antonie, Camelia Cristina Diaconu

 

 

 

Canalul 4

 

10.30 – 12.00Simpozion – Ce ştim despre anemia microangiopatică?

Moderator:  Mihaela Viviana Ivan

 

Anemia microangiopatică – problemă importantă a practicii medicale- Minerva Muraru

Anemia microangiopatică şi sarcina - Viviana Ivan

Sindromul hemolitic –uremic ce ştim? - Viviana Ivan

Anemia microangiopatică şi patologia cardiovasculară-  Adrian Apostol 

 

12.00 – 12.15 Pauză

 

12.15 – 13.15 – Masă rotundă – Aritmiile la pacienţii cu infecţie COVID 19

Moderator :  Mariana Floria, Ciprian Rezuş

 

Aritmiile şi COVID-19 – Mariana Floria 

Aritmiile şi insuficienta cardiaca cronica - Anca Ouatu 

Aritmiile şi bolile endocrinologice – Daniela Maria Tănase 

Aritmiile şi sindromul coronarian cronic – Codruţa Bădescu 

 

 

13.15 – 13.30 Pauză

 

13.30 – 14.30 Masă rotundă –Provocări şi perspective în diagnosticul şi tratamentul bolilor 

reumatice autoimune

Moderatori : Daniela Opriş-Belinski, Daniela Anghel

 

 Noutăţi în diagnosticul şi terapia vasculitelor - Daniela Opriş-Belinski

Abordări terapeutice noi în poliartrita reumatoidă - Daniela Anghel

Capilaroscopia în diagnosticul bolilor autoimune - ce trebuie să ştie un internist- Laura Groşeanu 

Artropatia psoriazică - la graniţa dintre specialităţii - Marcela Poenaru 

 

 

14.30 – 15.30 – Pauză de masă

 

15.30 – 16.15 – Simpozion AstraZeneca

"Dacă nu noi, cine? Dacă nu acum, atunci când?” 

  

 

 Fiecare revoluţie este o confruntare între prezent şi viitor- Cum arată viitorul IC?-  Cora Pop           

O Revoluţie nu apare pur şi simpu- Rezultatele DAPA-HF- Elisabeta Bădilă             

 

 

16.20 – 17.20 Masă rotundă – Ischemia acută periferică: o rezolvare interdisciplinară

Moderator: Camelia Nicolae

 

Ischemia acută non-aterosclerotică a membrelor: când să apelăm la colegi? - Alice Munteanu 

Aspecte particulare ale ischemiei acute periferice în contextul infecției SARS-COV2

Mihnea Casian 

Ischemia acută venoasă periferică: diferențe și similitudini față de cea arterială- Silviu Stanciu 

Sindroamele ischemice acute ale membrelor superioare: la cine și de ce? - Camelia Nicolae 

 

17.20 – 17.35 Pauză

 

 

 

17.35 – 19.05 Simpozion – Legături prietenoase între cardiologia și alte subspecialități ale medicinii interne

 Moderator : Gabriela Silvia Gheorghe

 

Rolul cardiologului în evaluarea și tratamentul bolnavului cu bronhopneumopatie cronică obstructivă  Andreea Simona Hodorogea

Rolul cardiologului în evaluarea și tratamentului bolnavului cu ciroză hepatica - Ana Ciobanu

Rolul cardiologului în evaluarea și tratamentul bolnavului tânăr cu diabet zaharat- Ioana Verde

Rolul cardiologului în evaluarea și tratamentul bolnavului oncologic- Gabriela Silvia Gheorghe

 

19.10 – 20.10 Lucrări originale

Moderatori :  Gabriela Silvia Gheorghe,  Camelia Nicolae

 

                19.10 – 19.20 - Sindroame clinice acute și suspiciunea infecției SARS-CoV-2 la debutul 

perioadei pandemice – Raluca Ecaterina Haliga, Victorita Șorodoc, Cătălina Lionte, Ovidiu  

Rusalim Petriș, Cristina Bologa, Adorata Elena Coman, Luminița Gina Vâță, Gabriela Puha,  

Gabriela Dumitrescu, Oana Sîrbu, Alexandra Stoica, Alexandr Ceasovschih, Mihai Constantin,   

Andreea Nicoleta Catana

19.20 – 19.30 - Sindromul inflamator sever din infecţia COVID-19 identificat ca factor influent al dezechilibrului cardio – metabolic acut– Maura-Gabriela Felea, Petre - Augustin Crivoi, Dragoş Munteanu

19.30 – 19.40 - Este infecția cu SARS COV 2 răspunzătoare de aritmii la pacientele gravide? – Ioana Ciolpan, Mihaela Viviana Ivan, Nicolae Albulescu, Adrian Apostol, Carina Bogdan, Izabella Petre

19.40 – 19.50 - Comorbiditățile pacienților cu infecție SARS COV 2 internați în Spitalul Județean Ilfov  Suport   COVID în perioada 01 septembrie 2020 – 31 martie 2021 – Anca Moldovan, Livia Popescu, Saied Saied, Corina Costache, Gabriela Angelescu, Mihaela Raus, Diana Muțătoiu

19.50 – 20.00 – Cancerul bronhopulmonar – factori de risc şi forme de debut – Daniela Belu, Zizi Niculescu, Oana Cristina Arghir

20.00 – 20.10 – Transformare gelatinoasă a maduvei hematogene și manifestări lupus-like la un pacient cu anorexie nervoasă -  Iuliana Conea, Cristina Vrâncianu, Ana-Elena Dumitrache, Adina Ciucu, Ioan Ancuța


Vineri, 4 iunie 2021



Canalul 1 Canalul 2 Canalul 3 Canalul 4




Canalul 1

10.00 – 11.10 Conferinţe- Problemele trombozei şi epidemia COVID-19

                Moderatori: Romeo Mihăilă, Mihaela Hoştiuc

                10.00 – 10.20 - Studiul generării trombinei – o examinare utilă pentru clinician - 

Romeo  Mihăilă

10.20 – 10.40 - Tromboza în COVID-19 - Mihaela Hoştiuc

                10.40 – 11.00 - Tromboza venoasa profundă recurentă: management clinic, imagistic şi 

terapeutic –Florina Pârv

11.00 – 11.10 –Discuţii

 

 

11.10 – 11.30 Pauza

 

11.30 – 13.00 Simpozion - Există implicare cronica sistemică post infecție cu Sars-CoV 2?   

Moderatori: Adriana Ilieşiu, Tiberiu Nanea

 

Patogenia implicării sistemice cronice post infecție cu Sars CoV 2-Raluca Postelnicescu

Implicarea cardiacă – Nicolae Camelia

Implicarea în coagulare- Nicolae Păun 

Implicarea pulmonară- Tiberiu Nanea

 

 

13.00 – 13.30 Pauză

 

13.30 – 14.00 – Simpozion Berlin Chemie

Tratamentul  bronhodilatator în BPOC din perspectiva ghidului romanesc- Claudia Toma

 

 

 

 

14.05 – 14.30 – Simpozion AstraZeneca

Terapia antiagregantă plachetară duală – 12 luni sau mai mult?- Ana-Maria Vintilă

 

                             

14.30 – 15.30   Pauză de masă

 

15.30 – 16.50 – Simpozion Servier 

Sistemul RENINĂ – ANGIOTENSINĂ – ALDOSTERON: Fapte sau Știri False ?

               Evaluarea dovezilor privind hipertensiunea arterială -   Ana Maria Vintilă 

               Protecţia vasculară, dincolo de efectele asupra tensiunii arteriale–Elisabeta Bădilă

 

 

16.50 – 17.00 Pauză

 

17.00 – 18.30 Simpozion - Actualităţi în alergologie

Moderator:  Polliana Mihaela Leru, Diana Deleanu

 

Alergia alimentarã la adult-  Diana Deleanu 

Sindroamele de activare mastocitară - aspecte clinice şi etiopatogenice- Polliana Mihaela Leru 

Alergiile medicamentoase -o provocare cotidiană constantă - Corina Ureche

Imunodeficienţele primare umorale -fenotipuri clinice şi detecţie precoce- Irena Nedelea 

 

 

18.30 – 18.45  Pauză

 

18.45 – 19.15 – Simpozion Terapia 

Hepatoprotectoarele, o abordare universală  în afecţiunile cronice hepatice- Carmen Preda

 

 

19.20 – 20.30 – Lucrări originale/Prezentări de cazuri

                Moderator: Ion Bruckner

 

                19.20 – 19.30 -  Rolul vitaminei D ca factor prognostic în evoluția sclerozei multiple-  Vlad 

Pădureanu, Carmen Valeria Albu, Rodica Pădureanu, Aurelia Enescu, Ana Maria Buga

19.30 – 19.40 - Relația dintre LDH și Mg ca factori de monitorizare în cancer- Manole 

Cojocaru, Aurelian Udriştioiu

19.40 – 19.50 - Ce ascunde o tromboză venoasă de membru superior? – Ioana Toader,   

Mihaela Hoştiuc, Elisabeta Bădilă

19.50 – 20.00 –Injuria renală acută în infecţia SARS-COV-2 la un pacient cu mielom multiplu 

              şi transplant autolog de celule stem-  Simona Daniela Onofrei, Daniela Rădulescu

                20.00 – 20.10 - Un caz particular de afectare coronariană la o pacientă cu Boală Addison

              Laura Benchea, Mădălina Bostan, Dan Năstase, Cristian Stătescu, Radu A. Sascău

                20.10 – 20.20 - O provocare diagnostică în contextul pandemiei- Mălina Tuţă, Delia-Maria          

                Nicoară, Andreea Petre, Andra-Patricia Stanciu, Cristina-Elena Niță, Maria-Laura Groșeanu

                20.20 – 20.30 - Sindrom Chilaiditi intermitent-  Cristina Hotoleanu

                

 

 

 

Canalul 2

 

10.00 – 11.30 Conferinţe - Cardiologie actuală

                Moderatori: E. Apetrei, Minerva Muraru

               10.00 – 10.20 - Calcificarea inelului mitral. Semnificaţia clinică - E. Apetrei

10.20 – 10.40 – Afectarea cardiacă în amiloidoză – Adrian Apostol

10.40 – 11.00 - Ventriculul drept în insuficiența cardiacă : asul din mânecă? – Nicolae Camelia

11.00 – 11.20 – Sindromul hipereozinofil şi consecinţele cardiovasculare – Minerva Muraru

11.20 – 11.40 –Discuţii

 

 

11.30 – 11.45 Pauză

 

11.45 – 13.15 – Simpozion - Abordarea multidisciplinară a infecţiei HIV/SIDA în contextul actual

Moderatori:  Adriana Gurghean, Sorin Rugină

 

Introducere – Sorin Rugină

Tulburări metabolice la pacienții infectați cu HIV. Factori de risc – Cristina Micu

Particularități cardiovasculare la pacienții infectați cu HIV. Boala coronariană – Mircea Bajdechi

Particularități cardiovasculare la pacienții infectați cu HIV. Hipertensiunea arterială pulmonară – Adriana Gurghean

Infecția HIV/SIDA și COVID-19 – Irina Magdalena Dumitru 

Terapia antiretrovirală, prieten și uneori dușman? – Roxana Carmen Cernat

 

13.15 – 13.30 Pauză

 

13.30 – 14.30 – Masă rotundă - Abordul diagnostic și terapeutic modern al patologiei pulmonare

Moderatori:  Diana Manolescu, Emanuela Tudorache

Diagnosticul imagistic non-iradiant  al plămânului- Diana Manolescu

Tehnici de diagnostic molecular al tuberculozei boală vs. infecția tuberculoasă latentă

Adriana Socaci

Aportul endoscopiei bronșice și a pneumologiei intervenționale în diagnosticul bolilor  

respiratorii- Emanuela Tudorache, Patricia Hogea

Tehnici extracorporeale de suport la pacientul critic și non-critic

Ciprian Gîndac, Mirela Poroșnicu

 

14.30 – 15.30 Pauză de masă

 

15.30 – 17.00 – Simpozion - Choosing wisely în vremuri de pandemie

Moderator: Cristian Răsvan Baicuş

 

Tratamentul antibiotic la pacienţii cu COVID-19- Larisa Pinte

Tratamentul antiviral în infecţia cu SARS-Cov-2- Silvia Şovăilă

Tratamentul anticoagulant la pacienţii cu COVID-19- Elena Stoichiţoiu

Tratamentul imunomodulator la pacienţii cu COVID-19- Adrian Purcărea

 Hidroxiclorochina, ivermectina şi altele- Caterina Delcea  

 

 

17.00 – 17.15 - Pauză

 

17.15 – 18.45 – Simpozion - Paradigm shifts in Hepatology/ Schimbare de paradigma în Hepatologie

Moderator:  Carmen Fierbinţeanu-Braticevici

 

Rethinking Management of alcohol-associated liver disease/ Regândirea managementului bolii hepatice alcoolice: Răzvan Chirilă (Mayo Clinic –Jacksonville)

New insights in cholestatic liver disease/ Noi perspective în bolile hepatice colestatice – Denise Harnois ( Mayo Clinic –Jacksonville)

Fast identification MASH progression/ Identificarea rapidă a progresiei bolii hepatice asociată tulburărilor metabolice -Carmen Fierbinţeanu-Braticevici

Are The patients with chronic liver disease at higher risk for Covid 19?/ Au risc crescut pacienţii cu boli hepatice în infecţia cu SARS Cov2?- Dana Harris (Mayo Clinic –Jacksonville)

HBV: Can we talk about cure?/ HBV: Putem vorbi de vindecare?- Mona Amin(Cairo)

 

18.45 – 19.00  - Pauză

 

19.00  – 20.30 – Prezentări de cazuri

                Moderator: Florin Mitu

 

                19.00 – 19.10 - Adenopatie mediastinală unilaterală şi eritem nodos de etiologie rară

Georgiana Buhoci, Ştefan Dumitrache-Rujinski, Codin Saon, Daniela Piţigoi, Claudia Toma

19.10 – 19.20 – Boala de nod sinusal într-un context endocrin. Să învinuim paratiroida ? Ana 

             Silvia Corlan, Melania Balaș, Irina Golu, Dana Amzăr, Natalia Miloș, Mihaela Vlad

19.20 – 19.30 –Abordarea multidisciplinară în diagnosticul și tratamentul pielonefritei 

xantogranulomatoase-  Mădălina Munteanu, Răzvan  Popescu, Anca Lungu, Ruxandra                       

Horodinschi, Mihai Pahomeanu, Tiberiu Nanea, Camelia Diaconu, Răzvan Petca, Camelia  

Nicolae

19.30 – 19.40 –Coxită severă bilaterală post-bronhopneumonie COVID19- Roxana Perianu

19.40 – 19.50 –Boală acută de rinichi la o pacientă diabetică infectată SARS –COV 2- Eugenia 

               Zorilă, Liana Moş, Cristina Mirabela Iova

19.50 – 20.00 - Surpriză diagnostică la o pacientă nefumatoare cu eozinofilie pleuro-

              pulmonară-  Ionela Erhan, Ioana Ştefănescu

                20.00 – 20.10 - Vasculita. O posibilă reacție post-vaccin anti SARS-CoV2?-   S.Burciu, Ioana-        

                Elena Andreica, Anda Pop, Sorin Pop 

                20.10 – 20.20 - Elisabethkingia meningoseptica - când credeam că mai rău nu se poate 

               Mihaela Birligea, Ana Maria Balahura, Emma Weiss, Alexandru Biolan, Elisabeta Bădilă,  

               Daniela Bartoș

                20.20 – 20.30 - Evoluţia paradoxală a leucocitelor la un pacient cu infecţie pulmonară- Maria 

               Ghenu, Amalia Călinoiu, Delia Timofte, Dorin Ionescu, Dorin Dragoş

 

 

 

Canalul 3

 

10.00 – 11.30 Conferinţe – Nefrologie/cardiologie

                Moderatori : Mircea Penescu, Diana Nistorescu

10.00 – 10.20 – Injuria acută a rinichiului la substraţă de contrast: cât de real este pericolul ? 

              Ileana Adela Văcăroiu

                10.20 – 10.40 – Nefrotoxicitatea iatrogenă - Mircea Penescu

                10.40 – 11.00 – Diabetul şi insuficienţa cardiacă - Diana Nistorescu

                11.00 – 11.20 – Eşti hipertensiv – contează cărui sex îi aparţii ? – Livia Popescu

11.20 – 11.30 – Discuţii 

 

11.30 – 11.45 Pauză

 

11.45 – 13.05 – Simpozion  Berlin Chemie

De toate pentru toţi………..bolnavii cu HTA               

 

Participă: Roxana Darabonţ, Elisabeta  Bădilă , Marius Vintilă

 

 

13.05 – 13.30 Pauză

 

 

13.30 – 14.30 – Masă rotundă - Impactul reabilitării pulmonare la pacienții post infecţie COVID-19

Moderatori: Cristian Oancea, Camelia Pescaru

 

Reabilitarea pulmonară post infecția COVID-19-Camelia Pescaru, Adelina Marițescu

              Managementul apneei în somn în era COVID19 – o analiză semiotică- Adriana Trușculescu,  

               Aleksandra Bibeskovic

              Impactul COVID-19 pe termen scurt și mediu asupra funcției pulmonare- Noemi Porojan- 

               Suppini

              Reabilitarea pulmonară cu ajutorul tehnologiei pe telefonul mobil- Alexandru Crișan,  

               Cristian Oancea

 

14.30 – 15.30 Pauză de masă

 

15.30 – 17.00–Simpozion - Pneumologia în contextul medicinei personalizate

Moderatori:  Ovidiu Fira-Mladinescu, Voicu Tudorache

 

Exacerbările din BPOC fundamentul personalizării terapiei de fond - Cristian Oancea

               Astmul bronșic sever în era terapiei biologice- Ovidiu Fira-Mladinescu 

               Fibroza pulmonară idiopatică – orizonturi care dau speranță - Voicu Tudorache,  Zsolt  

                Vaștag

               Sarcoidoza – o boală veche în timpuri noi- Daniel Trăilă, Camelia Pescaru

               Tabagismul cronic – ghiduri noi pentru o pandemie veche- Monica Marc

 

17.00 – 18.20 Simpozion Servier 

Pacientul cu sindrom coronarian cronic, între sala de cateterism şi cabinetul de consultaţie. Ce ţinte mai rămân de atins ?

Moderator: Dan Dobreanu

 

...Colesterolul ? –Claudiu Stoicescu

...Frecventa cardiaca ? –Vlad Vintilă

...ATP-ul ? – Anca Daniela Farcaș

 

18.20 – 18.40  Pauză

 

18.40 – 20.30 – Prezentări de cazuri

                Moderator:  Tiberiu Nanea

 

                18.40 – 18.50 – Acute renal failure – the onset of sarcoidosis-  Marilena Stoian

18.50 – 19.00 – Hipotiroidism sever secundar tratamenului cu imunoterapie. Melanom ocular 

operat. Determinare secundară hepatică operată-  Linda Ioanas

19.00 – 19.10 – Ce se află dincolo de aparențe?-  Raluca Ionescu, Amalia Călinoiu, Adina   

Rusu, Dorin Dragoș

19.10 – 19.20 – Sindrom Raynaud sever ca primǎ manifestare în trombangeita obliterantǎ

Mihaela Draguşin, Bianca Dumitrescu

19.20 – 19.30 – Formă rară de boală grefă contră gazdă pulmonară-  Ana-Maria Schmidt,  

Marius Ioan Balea

19.30 – 19.40 – Sincopa la pacientul vârstnic – o provocare diagnostică şi terapeutică-  Anca 

Diaconu, Carmen Elena Pleşoianu, Radu-Andy Sascău, Dora Astratinei, Narcis Tăbăcaru,  

Raluca Mihaela Leonte, Elena Tatian, Cristian Stătescu

19.40 – 19.50–Pericardita post infecţie COVID-19, complicaţie sau autoimunitate- Ana 

Dumitrache, Alice Andreea Muscă, Anca Teodora Florescu, Iuliana Conea, Denisa Corbea, Ioan Ancuţa 

19.50 – 20.00 - Pneumomediastin spontan, trei scenarii diferite- Diana Andronache, Mihaela  

Hoştiuc, Cristina Japie, Daniela Bartoș, Elisabeta Badilă   

20.00 – 20.10 – Importanţa echipei multidisciplinare de cardio-oncologie în tratarea                

neoplasmului mamar cu antracicline -Diana Pricope

20.10 – 20.20 – Artrita reumatoidă şi osteoporoza- asociere periculoasă-  Tabita Lungu, Ioana  

Blănariu, Mihai Bojincă

20.20 – 20.30 – Pacient cu spondilită anchilozantă în tratament cu biologic anti-tnf-alfa și            

suspiciune de vasculită de hipersensibilitate recurentă- Violeta Ciobanu, Mariana Pavel 

 

 

 

Canalul 4

 

10.00 – 11.30 Conferinţe- Patologie digestive

                Moderatori: Carmen Fierbinţeanu-Braticevici, P.J.Porr

                10.00 – 10.20 – Rolul vitaminei D în bolile inflamatorii intestinale - P. J. Porr

                10.20 – 10.40 –Steatohepatita non-alcoolică: de la terapia standard la noi perspective 

terapeutice - Carmen Fierbinţeanu-Braticevici

                10.40 – 11.00 –Prevention of Colorectal Cancer in Inflammatory Bowel Disease - Marilena 

Stoian

                11.00 – 11.20 – Interacţiuni medicamentoase: c e ar trebui să ştie internistul ? Camelia 

Diaconu

11.20 – 11.30 – Discuţii 

 

 

11.30 – 11.45 Pauză

 

 

 

11.45 – 13.15 – Simpozion - #Cei 9 despre cardio-oncologie     

Moderatori: Ion Bruckner, Ilinca Săvulescu

 

Medicaţia oncologică şi efectele cardiace- Ana Maria Vintilă, Ilinca Săvulescu

Radioterapia şi efectele cardiace- Adriana Gurghean, Anca Mihăilescu

Explorarea ecografică la pacientul oncologic- Dan Spătaru, Roxana Silişte, Raluca Ciomag

Explorarea funcţiei cardiace la pacientul oncologic- Ioana Tudor, Corina Homentcovschi

 

 

13.15 – 13.30 Pauză

 

13.30 -  14.00 – Simpozion Sanofi 

                  Profilul pacientului care are nevoie de protecție hepatică în perioada actuală

                  Carmen Fierbinţeanu - Braticevici         

 

14.05 – 14.35 – Simpozion Vifor Pharma

Deficitul de fier în insuficiența cardiacă – cum tratăm optim, simplu, eficient

Moderator:  Laurențiu Șorodoc

 

Fierul și contractilitatea cardiomiocitelor - Victorița Șorodoc

Când fierul intravenos face diferența în insuficiența cardiacă: pacientul tratat optim - Oana Sîrbu

Deficitul de fier în insuficiența cardiacă: studii, ghiduri – Laurenţiu Şorodoc                            

 

 

14.30 – 15.30 Pauză de masă

 

15.30 – 16.50–Simpozion KRKA

Meet the Experts –  (Aproape)TOTUL despre Protecția cardiometabolică! 

„Focus pe... PerindoPILL!”

Dan Gaiță,  Simina Crişan,  Alina-Ramona Cozlac, Mihai Lazăr, Raluca Șoșdean

 

16.50 – 17.15 Pauză

 

17.15 – 18.45 Simpozion - Cazuri clinice comentate de pneumopatii interstiţiale difuze

Moderatori: Miron Bogdan, Claudia Toma

 

Pneumopatie interstiţială severă la pacient tânăr - Tudor Constantinescu

Probleme de diagnostic şi abordare terapeutică la o pacientă cu pneumopatie interstiţială difuză – Ionela Belaconi

Pneumonie abcedată bilaterală cu evoluţie nefavorabilă sub tratament antibiotic – Claudia Toma

Sindrom interstiţial radiologic la o pacientă nefumătoare – Ştefan Dumitrache-Rujinski

 

18.45 – 19.00 Pauză

 

19.00 - 20.30 – Prezentări de cazuri

Moderator: Ciprian Rezuş

 

                18.40 – 18.50 – Endocardita, ultima piesă din puzzle-ul diagnosticului diferențial al dispneei?

Mădălina Badea, Ana Maria Balahura, Cristina Japie, Elisabeta Bădilă, Daniela Bartoș

18.50 – 19.00 – Cauză rară de creștere de creatinfosfokinază-  Andrei Cristian Dan Gheorghe,  

Eden Omer, Toma Dănilă, Dragoș Popa, Gabriela Silvia Gheorghe

19.00 – 19.10 – Echinococoza chistică: un imitator versat sau o capcană în diagnosticul 

comorbidităților? - Laura Manea, Alexandra Jichitu, Vlad Pînzariu, Nicoleta  

Mihaela Sprîncenatu, Irina Iuliana Hanu, Adrian Bordea, Iulia Sălcianu, Mariana Anton 

19.10 – 19.20 – Provocări în managementul unui pacient cu dublă protezare aortică și 

mitrală-  Ştefan Boca, Mădălina Bostan, Amin Bazyani, Cristian Stătescu, Radu A. Sascău

19.20 – 19.30 – Tumoră malignă cu origine din teaca nervoasă epiteliodă - o raritate și o 

provocare diagnostică-  Laura Blejusca, Dan Ștefan Teodorescu, Diana Popescu, Vlad Ionuț  

Vlăsceanu, Ciprian Rezuș

19.30 – 19.40 – Evoluția nefastă a bolii aterosclerotice în pandemie-  Andreea Galita, Ioana  

Toader, Andrei Neagu, Emma Weiss, Ana Maria Balahura, Elisabeta Bădilă 

19.40 – 19.50 - Endocardita infecțioasă pulmonară si aortică - O provocare de diagnostic și 

tratament-  Nicoleta Laica, Dan Spătaru, Roxana Siliște, Mariana Barbu, Alina Cristea, Alexandra Toncu

19.50 – 20.00 - Hidrotorax rezistent la tratamentul diuretic-  Ana Maria Schmidt, Marius Ioan  

Balea

20.00 – 20.10 - Purpură, pancitopenie, splenomegalie, sindrom biologic inflamator – de unde 

              începem?-  Ioana Blanariu, Diana Dimancea, Tabita Lungu, Alexandra Radu, Roxana Pița,  

              Mihai Bojincă

20.10 – 20.20 - Manifestare sistemică la un pacient cu artrită reumatoidă – pericardită

              Cătălina Tecu

                20.20 – 20.30 - Scade terapia biologică evenimentele cardiovasculare ? - Viviana Pavel,  

               Sînziana Elena Daia-Iliescu, Roxana Nedeloiu, Ruxandra Ionescu 


Sambata, 5 iunie 2021



Canalul 1 Canalul 2 Canalul 3 Canalul 4


Canalul 1

 

10.00 – 11.30 -  Conferinţe

Moderatori :  Carmen Ginghină,  Florin Mihălţan

10.00 – 10.20 - Manevrele industriei tutunului în România și pe plan internațional în perioada 

COVID 19 – Florin Mihălţan

10.20 – 10.40 - Dispneea la pacientul cu BPOC – simptom și factor de prognostic - Ştefan 

Dumitrache-Rujinski

              10.40 – 11.00 - Noutăţi în tratamentul cancerului bronhopulmonar: Imunoterapie.     

                             Radioterapie stereotactică - Olivia Ioanaş, Dan Pop 

11.00 – 11.20 - Evoluția betablocantelor  în cardiopatia ischemică dureroasă și insuficienţa 

cardiacă- Carmen Ghinghină 

11.20 – 11.40 – Injuria renală prin mecanismalergic medicamentos- Daniela Rădulescu

11.40 – 11.55 – Discuţii

 

11.55 – 12.15 –Pauză

 

12.15 – 13.00 – Simpozion Servier 

Dislipidemia la pacientul cu risc cardiovascular foarte înalt - cazuri clinice comentate

 

Pacientul cu dislipidemie la risc cardiovascular foarte înalt - perspectiva cardiologului - Alice Munteanu

Pacientul dislipidemic cu comorbidităţi - viziunea medicului internist - Emma Weiss

 

 

13.10 – 14.10 – Prezentări de cazuri

              Moderator: Ciprian Jurcuţ

 

                13.10  – 13.20 - Sindrom nefrotic la un pacient cu multiple comorbidități și infecție SARSCoV2 

                recentă-  Andreea Mihaela Bărbulescu, Andreea Hodorogea, Ruxandra Banică, Andrei 

               Cristian Dan Gheorghe , Tiberiu Nanea 

                13.20 – 13.30 - Trombembolism pulmonar la un pacient COVID pozitiv fără afectare 

               parenchimatoasă pulmonară- Octavia Tertan

                13.30 – 13.40 - O singură boală- mai multe manifestări, aceleași afectări....Violeta Ion,  

              Florina Cristescu 

                13.40 – 13.50 - Durere la nivelul hipocondrului drept la o pacientă tânără- Alexandra Jichitu,  

                Ștefania Alexandra Stoica, Alexandru Marius Oanță, Camelia Cristina Diaconu, Claudiu Ștefan  

                Turculeț, Teodor Florin Georgescu

                13.50 – 14.00 – O banală colecistectomie.... sau ceva în plus ? - Loredana Laslo, Ruxandra  

               Burlacu, Camelia Diaconu

                14.00 – 14.10 - Rabdomioliza acută non-traumatică la limita dintre specialități - o provocare 

               de diagnostic și tratament- Violeta Sapira, Mihaiela Lungu, Ana Croitoru, Mihaela Mitrea,  

               Zina Tiron, Anca Telehuz, Corina Manole-Palivan, Luminita Chiper

 

 

 

 

 

Canalul 2

 

10.00 – 11.30 – Simpozion – Impactul pandemiei COVID-19 asupra populatiei vârstnice

                Moderatori: Gabriel-Ioan Prada, Dana Ioana Alexa

 

Vârstnicii cu tulburări neurocognitive și pandemia Covid-19 - Sars-Cov-2- Gabriel-Ioan Prada, Cătălina Raluca Nuță, Raluca Mihaela Nacu, Ovidiu-Lucian Băjenaru, Anna Marie Herghelegiu

Impactul tulburărilor cognitive asupra evoluției infecției cu Sars-Cov-2 la populația vârstnică- Ioana Dana Alexa, Adina Carmen Ilie, Anca Pîslaru

Factori de risc ce predispun persoanele vârstnice la forme medii și severe de infecție Covid-19- Anca Iuliana Pîslaru, Ioana Dana Alexa, Adina Carmen Ilie

Recuperarea și compensarea pacientului vârstnic post-Covid-19- Adina Carmen Ilie, Anca Iuliana Pîslaru, Ioana Dana Alexa

Statusul funcțional al vârstnicilor post Covid-19- Anna Marie Herghelegiu, Cătălina Raluca Nuță, Raluca Mihaela Nacu, Gabriel-Ioan Prada, Ovidiu-Lucian Băjenaru

 

 

11.30 – 11.45 Pauză

 

11.45 – 13.15 – Simpozion - Recuperarea cardiovasculară post-COVID-19

Moderator:  Florin Mitu

 

Recuperarea cardiovasculară – indicaţii, contraindicaţii, metodologie – Florin Mitu 

Explorări funcţionale în recuperarea cardiovasculară post-COVID-19 – Mihai Roca 

Recuperarea pacientului coronarian – Magdalena   Leon 

Recuperarea pacientului cu tulburări de ritm – Mădălina Zota 

Recuperarea post-COVID-19 – ce spun ghidurile? – Magda Mitu 

 

13.15 – 14.15  – Prezentări de caz

Moderator:  Daniela Bartoş

 

13.15 – 13.25 –  Imunosupresia şi vaccinarea anti-COVID-19: aspecte clinicoterapeutice ale 

unui caz particular- Ana Stan, Monica Chiş 

13.25 – 13.35 – Sarcoidoza cu determinări pulmonare şi ganglionare la o pacientă cu 

poliartrită reumatoidă şi tratament cu Abatacept-  Violeta Ciobanu, Mariana Sasu 

13.35 – 13.45 –  Reacție sarcoid-like în context de terapie cu interferon-gamma pentru 

hepatită cu virus C-  Diana Andronache, Ștefan Dumitrache-Rujinski, Ioana Bulacu, Ioana Maria Calin, Claudia Toma

13.45 – 13.55 – Sindromul febril prelungit- Gina Gheorghe, Andreea Hortopan, Valentin Enache, Camelia Diaconu

13.55 – 14.05 – Vasculita Henoch-Schonlein cu manifestări  gastrointestinale severe la un pacient vârstnic -  Iuliana Conea, Anca-Teodora Florescu, Ana-Elena Dumitrache, Denisa Corbea, Alice Andreea Muscă, Ioan Ancuța

14.05 – 14.15 - Dificultăţi în stabilirea etiologiei într-un caz de leziune renală acută cu 

patologie de fond cardiacă şi urologică-  Maria Ghenu, Amalia Călinoiu, Delia Timofte, Dorin Ionescu, Dorin Dragoş

 

 

Canalul 3

 

10.00 – 11.30 –Simpozion – Up-date în cardiologie – ce a adus nou anul 2020

Moderatori:  Daniela Bartoş, Radu Vătăşescu

 

Insuficienţa cardiacă - Daniela Bartoş

Fibrilaţia atrială - Radu Vătăşescu

Sindroame coronariene acute - Claudiu Stoicescu

Hipertensiunea arterială - Elisabeta Bădilă

 

11.30 – 11.45 – Pauză

 

11.45 – 12.00 – Simpozion Sandoz

                             Forspiro – un singur dispozitiv inhalator, 2 soluţii terapeutice pentru pacienţii cu  

                             astm bronşic şi BPOC- Gabriela Jimborean

 

 

12.05 – 12.20 – Simpozion Worwag

Evidenţe şi mituri în tratamentul adjuvant hepatic –Daciana Dascălu

 

 

12.25 – 12.40 –Simpozion Vedra

Managementul afecțiunilor hepatice în context COVID19- Carmen Fierbinţeanu Braticevici

 

12.45 – 13.00 –Simpozion Sanofi

Abordarea durerii spastice -Victor Stoica

 

13.10 – 14.10 – Prezentări de caz

Moderator: Adriana Ilieşiu

 

                13.10 – 13.20 - Trombocitopenie sevră  izolată ca unică manifestare în cadrul infectiei COVID-

              19- Roxana Chiorescu, Markus Ungureanu, Cristei Bogdan, Buksa Boti

                13.20 – 13.30 – Hipopotasemia – a neverending story-  Denisa Corbea, Iuliana Conea, Ana-   

                Elena Dumitrache, Alice Andreea Muscă, Anca Teodora Florescu, Ioan Ancuța

                13.30 – 13.40 – Durerea lombară joasă,  prima manifestare a limfomului cu celula T- Anca 

              Florescu, Iuliana Florentina Conea, Ana Dumitrache, Denisa Corbea, Florin Bobircă, Ioan  

               Ancuţa, Anca Bobircă

                13.40 – 14.00 - Unde dai și unde crapă! - Ioana Toader, Emma Weiss, Andreea Galiță, Diana  

               Andronache, Elisabeta Bădilă

               14.00 – 14.10 - Coagulare intravasculară diseminată în infecţia SARSCoV-2 la pacient cu     

              neoplazie și boală cronică de rinichi- Anca Stănescu

 

 

Canalul 4

 

10.00 – 11.30 Simpozion – Afectarea sistemică în infecţia cu SARS CoV-2

 Moderator: Dan Spătaru

 

Afectarea endoteliului în infecţia cu virusul SARS CoV2- Minerva Muraru

Aspecte ale ecografiei pleuropulmonare în infecţia cu SARS CoV2 –Dan Spătaru

Boala trombembolică în infecţia cu SRAS CoV2- Raluca Ciomag

Afectarea cardiacă în infecţia cu SARS CoV2- Adriana Gurghean

Tulburările de ritm asociate infecţiei cu SARS CoV2- Roxana Silişte

Modificările tiroidiene în infecţia cu SARS CoV2 -Corina Homentcovschi

 

 

11.30 – 11.45 Pauză

 

 

 

11.45 – 13.15 Simpozion – Noul ghid 2021 al Societăţii Europene de HTA privind măsurarea tensiunii 

arteriale

Moderatori: Maria Dorobanţu, Doina Dimulescu

 

De ce a fost nevoie de un nou ghid de măsurare a TA- Maria Dorobanţu

Avantajele şi dezavantajele măsurării TA în cabinet?- Ana- Maria Vintilă

Avantajele şi dezavantajele măsurării TA ambulatorii- Doina Dimulescu

Se pot combina diferitele  tipuri de măsurare a TA?- Oana Fronea

 

 

13.20 – 14.20 – Prezentări de caz

Moderator: Ion Bruckner

 

                13.20 – 13.30 - Banala diaree sau diagnosticul incidental al unei patologii endocrinologice

              complexe? - Mihaela Birligea, Ana Maria Balahura, Emma Weiss, Alexandru Biolan, Elisabeta  

               Bădilă, Daniela Bartoș

                13.30 – 13.40 - Infecţie cu Morganella Morganii la un pacient  cu Sindrom Mielodisplazic şi  

              Boala Crohn în tratament biologic-  Carmen Calotă, Nicoleta Tiuca, Sorina Diaconu, Adina                     

              Purcăreanu, Alina Tomescu, Ana-Maria Palan, Petruţa Filip, Corina Silvia Pop

13.40 – 13.50 – Statusul procoagulant versus hemoragic, o permanentă provocare la  

pacientul  cu infecție Sars-Cov-2- Gabriela Dumitrescu, Luminița Vâță, Alexandr Ceasovschih,  

Cristina  Bologa, Raluca Haliga, Cătălina Lionte, Victorița Sorodoc, Ovidiu Petriș, Alexandra   

Stoica,  Andreea Catana, Irina Trifescu, Laurențiu Sorodoc

              13.50 – 14.00 – Formă severă de dermatomiozită cu anticorpi anti-srp pozitivi și răspuns bun  

              la terapia cu imunoglobuline - Violeta Ciobanu, Mariana Pavel 

              14.00 – 14.10 – Demascarea infectiei HIV prin manifestări cutanate și musculoscheletale

              Roxana Nedeloiu, Sânziana Daia-Iliescu, Viviana-Cristina Pavel, Ruxandra Ionescu

              14.10- 14.20 Stresul emotional din era COVID-19 -factor trigger pentru “sindromul inimii  

              frânte”?- Ioana Andreica, Sergiu Burciu, Sorin Pop